Otrok sodeluje v celotnem procesu priprave in spoznava učinek potisnega tlaka. Po poskusu se otrok seznani s pesmico z njenim besedilom, s pojmi o raketi, z melodijo in skupaj s starši jo otrok pripeva. Usvojeno pesmico skupaj z otrokom gibalno uprizorite.

Potek igre je naslednji:

1. V slamico vtaknite vrvico in jo zavežite na obeh koncih preko sobe ali zunaj od drevesa do drevesa, tako da bo napeta.
  2. Napihnite balon in ga ne zavežite, temveč ga spnite s ščipalko tako, da ne bo uhajal zrak iz balona.
  3. S koščkom lepilnega traku nalepite balon na slamico tako, da se bo slamica prosto premikala po vrvici naprej in nazaj.
  4. Primite balon in se z njim postavite na skrajni začetek vrvice. Previdno odstranite ščipalko in zdaj je čas za odštevanje: 3,2,1 in raketa bo poletela na drugi konec vrvice.

Poskus lahko ponovite, vendar predlagam, da lepilnega traku ne odstranjujete, ker bi lahko s tem poškodovali balon. Balon enostavno napihnite in uživajte, dokler zdržite vi, otrok in balon. Ob tem poskusu se pogovorite, kako je raketa letela hitro ali počasi, se je morda vrtela ali bi lahko poletela še kam drugam, še dlje? Če pa se balon vseeno poškoduje, je to idealna priložnost za poskus, kaj se je zdaj zgodilo in pogovor, kako raketa deluje, kaj bi lahko sedaj z njo naredili, jo popravili, spremenili itd.

MARSOVSKA – Mira Voglar

NAŠA RAKETA KMALU BO IZŠTETA.
(levo in desno roko sklenete v raketo nad glavo)
TRI, DVA, ENA, ŽE JE IZSTRELJENA.
(skupaj štejete do tri)
UUUUUUUU-JJJJJJJ-IIIIIIII!
(potem pa raketa poleti in roke gredo narazen)
MIKI MAU, MIKI MAU, MIKI, MIKI, MIKI, MAU, MAU, MAU.
(ploskanje z rokami)
TO JE MARSOVSKI POZDRAV.
(obe roki sta iztegnjeni navzgor)
PILI, PULI, PALA, PILI, PULI, PALA.
(z obema rokama naredimo tunel na usta in gibamo s prsti)
TO POMENI HVALA.
(pokažemo dlani obeh rok)
KO BI RADI SPET DOMOV, REČEMO HULAHOV.
HULA, HULA, HULAHOV, HULAHOV.
(z obema rokama naredimo tunel na usta)
IIIIIIIIIII-JJJJJJJJ-UUUUUUUUUUU.
(levo in desno roko sklenete v raketo, ki poleti k otroku).

Skupaj s starši se pogovorite: Kdo vse nastopa v pesmici, kako po marsovsko pozdravimo, kako po marsovsko rečemo hvala, kaj lahko rečemo, če hočemo domov, bi si želeli kdaj poleteti z raketo, kam bi odletel, koga bi vzel s seboj, kaj vse bi vzel s seboj na polet v vesolje? Po pesmici nariši s kakšno raketo bi poletel v vesolje in nariši, kakšne marsovce bi ti srečal. Imaš rad/a vesolje in rakete? Danes si spoznal/a pesmico o raketi. Nekateri ste jo verjetno kdaj že slišali. Na spodnjem naslovu, si lahko ogledate posnetek zaigrane pesmice.

Veselo zabavo vsem skupaj in upam, da bo raketa kmalu z vami in z menoj pristala v vrtcu.

Zapislala: Anico Kajba.

Viri:

(Skupno 1.769 obiskov, današnjih obiskov 1)