Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šolstvo je vrtcem in šolam naslovilo okrožnico in splošne usmeritve, kako pripraviti in izvesti preventivo in ravnanja v zvezi s pojavnostjo in preprečevanjem širjenja koronavirusa.
Kot sporoča Ministrstvo za zdravje, v Sloveniji ni razloga za preplah, a je kljub temu potrebno biti izredno previden.

Pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe, o katerih poučite tudi svoje otroke:
• Izogibajte se tesnim stiskom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
• Ne dotikajte se oči, nosu in ust.
• V primeru, da zbolite, ostanite doma. Prav tako naj ostanejo doma otroci, ki kažejo znake bolezni (kašelj, vročina).
• Upoštevajte pravila higiene kašlja.
• Redno si umivajte roke z milom in vodo.
• V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabite namensko razkužilo za roke. Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60%. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
• Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
• V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibajte zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbite za redno zračenje zaprtih prostorov.
Vir: uradna spletna stran Nacionalnega inštituta za javno zdravje

Ker se razmere in ukrepi za zajezitev virusa hitro spreminjajo, svetujemo, da se redno seznanjate s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in jih tudi upoštevate. NIJZ je ključna nacionalna kontaktna točka, ki izvaja stalne ocene tveganj za javno zdravje v Sloveniji na osnovi epidemioloških podatkov v svetu in doma. NIJZ je ključna točka v sistemu medsebojnega obveščanja in zagotavlja stalno dosegljivost. Poleg tega lahko informacije o okužbah s koronavirusom dobite tudi na spletnih straneh Ministrstva za zdravje, ki zagotavlja ažurne informacije glede aktualnega stanja in predstavlja osnovno vstopno točko za vse informacije glede potrebnega ravnanja.
O sprejetih ukrepih v sosednjih državah seznanja javnost Ministrstvo za zunanje zadeve.
O nadaljnjih aktivnostih vas bomo sproti obveščali.

Lep in zdrav preostanek počitnic vam želim.