Naši najmlajši se neznansko zabavajo, ko se igramo igre s prsti ali prepevamo pesmice in zraven besedilo oponašamo z rokami.  Te igre so zelo priročne, saj jih lahko igramo povsod in kadarkoli.

BIBA RAJA
Biba buba baja
pleše ringa raja.
Malo sem in malo tja,
biba stopa ena dva.
Sredi kroga, buci, buc,
dremlje, dremlje črni muc.
Črni muc se prebudi, bibe ni, ni, ni.

Držimo se za roke. Med besedilom prve kitice plešemo okoli črnega muca, ki dremlje sredi kroga. Pri drugi kitici se spustimo, da bomo lažje sledili dogajanju v krogu. Ob besedili »črni muc se prebudi« se dremajoč muc začne premikati, pretegovati, umivati … Pri »bibe ni, ni, ni!« se muc postavi na noge, akr je znak, da se razbežimo in v strahu skupaj skrijemo pod mizo, za vrata, v omaro.
In kdo je črni muc? Pri domači izvedbi otrok, ki to želi.

JEZDEC
Klopa, klopa, klopa, klop,
konja ženeta galop.
Potlej hop! Čez vodo skok!
Jezedec pa v vodo, čmok!

Otrok nam zleze na kolena, obrnjen je proti nam in nas prime za roke. (Jezdec drži konja za vajeti.)
Ježa se začne ob besedilu »klopa, klopa«. (Od tal dvigujemo le pete!)
Pri besedilu »jezdec pa v vodo, čmok!« kolena nekoliko razširimo, tako da otrok med njimi zdrsne prosti tlom.
Takoj ko se bo otrok spet spravil na konja, bo zaprosil »Šeee!«, saj bo komaj čakal, da bo ponovno doživel pričakovani strah pred zdrsom v vodo. Čmok!

KAKO BIBA POZDRAVI

Če mačka koga sreča,
zamijavka: »mijav, mijav, mijav.«
Če kuža koga sreča,
zalaja: »hav, hav, hav.«
Če dedek koga sreča,
ga povpraša: »kam pa kam?«
Če biba koga sreča,
pozdravi: »dober dan!«

Otrok je tisti, na katerega se pesem obrača po pomoč, da bi jo dopolnil z dejavnim pozdravljanjem, ki ga izraža z glasovi in tudi z gibanjem. Najprej se vživi v mačko in mijavka v pozdrav. Nato je kuža, ki laja v pozdrav. Na koncu je še biba, ki prijazno pravi: »dober dan!«

Pripravila: Katja Lipošek

Vir: Voglar M. (2019). Biba buba baja. Ljubljana: Mladinska knjiga.
foto: Katja Lipošek

(Skupno 1.097 obiskov, današnjih obiskov 1)